Atrakcyjna witryna sklepowa jest jednym z najważniejszych czynników, którym kieruje się klient podejmujący decyzję o wizycie w naszym sklepie. Okno wystawowe stanowi pierwszy element komunikacji mówiący o tym komu dedykowany jest dany lokal i jakim asortymentem dysponuje. Musi być charakterystyczny dla marki, a jednocześnie wyróżniać się wśród innych witryn tak aby przykuć uwagę potencjalnego kupującego. Według badań klient poświęca 3 do 8 sekund na wizualną ocenę ekspozycji jest więc bardzo mało czasu na to aby zainteresować go naszą propozycją. W pierwszej kolejności kupujący musi zaakceptować kompozycję na poziomie obrazu (estetyki wykonania, koloru, oświetlenia) a dopiero potem analizuje rodzaj i jakość towaru oraz jego cenę.

1. Gra koloru i światła

Witryna sklepowa powinna mieć odpowiednie rozmiary i oświetlenie. Należy zadbać o to by światło nie odbijało się w szybie co zakłócałoby wizualny odbiór wystawy. Nie mniej ważna jest kolorystyka pasująca do tematu przewodniego. Produkt i jego otoczenie muszą tworzyć harmonijną całość. Kolor i oświetlenie mogą stanowić dopełnienie ekspozycji, a nie jej główny element.

2. Rozmieszczenie produktów ma znaczenie

Ekspozycja powinna składać się z właściwej ilości towaru. Nie może być go zbyt dużo tak aby nie powstał efekt natłoku. Wyróżniać powinien się produkt promowany, ale jednocześnie warto pokazywać go w otoczeniu innych rzeczy. Jest to tak zwany cross-merchandising czyli eksponowanie wspólnie produktów, których można używać razem. W ten sposób sugeruje się klientowi, które rzeczy pasują do siebie. Ważne jest aby obok produktów znajdowały się podstawki z ich cenami. Brak ceny czy informacji o promocji na eksponowany towar często zniechęca klienta do wejścia do sklepu lub sugeruje mu, że produkt jest drogi. Najlepiej postrzegane przez klienta są produkty umieszczone na wysokości wzroku czyli ok 160cm od ziemi i tam powinny znajdować się najważniejsze dla nas przekazy i części ekspozycji.

3. Do kogo mówimy czyli Grupa docelowa

Nie mniej ważną kwestią  od samego produktu jest grupa docelowa, do której ten produkt jest kierowany. Tworząc witrynę sklepową należy zastanowić się więc komu chcemy sprzedać nasz towar. Innej estetyki poszukują osoby młode otwarte na nowości dynamiczne dużo korzystające z nowinek technologicznych, a czego innego w wieku średnim i starsze. Właściciel czy manager odpowiedzialny za zarządzanie witryną musi mieć dużą wiedzę nie tylko na temat wieku potencjalnego klienta ale także do jakiej grupy społecznej i ekonomicznej należy tak aby sprostać jego oczekiwaniom i potrzebom.

4. Inne nośniki reklamy jako dopełnienie ekspozycji

Materiały reklamowe w postaci plakatów, naklejek, standów są tylko dodatkiem do całości dlatego nie może ich być dużo. Mają klienta informować, a nie zaśmiecać ekspozycję. Jednocześnie należy pamiętać aby były one aktualne i niezniszczone. Jeśli umieszczamy jakieś napisy na szybie wystawowej warto aby były one odpowiednio duże. Badania wykazują, iż idącemu człowiekowi zawęża się pole widzenia, co powoduje, że nie dostrzega on drobnego druku ani napisów umieszczonych zbyt blisko siebie.  

Początek strony