Visual Merchandising to zespół działań marketingowych związanych z aranżacją sklepu, dekoracjami i prezentacją towaru mających na celu skuteczną komunikację z klientem w celu poprawienia wyników sprzedaży. Innymi słowy aby sprzedaż w naszym sklepie była na satysfakcjonującym poziomie Klient musi czuć się dobrze w otaczającej go przestrzeni i z łatwością odnajdywać interesujące go produkty lub usługi. Na visual merchandising składa się przede wszystkim:

1. Właściwa aranżacja sklepu, przestrzeni handlowej

Strefa wejścia

Klient wchodzący do sklepu w pierwszej kolejności natrafia na bramki antykradzieżowe. Ważne jest aby były one rozmieszczone w sposób nie utrudniający przejścia, w innym razie zostaną odebrane jako przeszkoda i wywołają negatywne skojarzenia. Należy pamiętać o tym, iż osoby odwiedzające nasz sklep zawsze poruszają się zaczynając od prawej strony i idą w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ścieżki prowadzące przez lokal handlowy trzeba zatem zorganizować tak aby przebiegały zgodnie z naturalną preferencją Klienta. Wyznaczając drogę między regałami w taki sposób, że Klienci  najpierw podążają po zewnętrznej części sklepu stopniowo przechodząc do środkowych alejek mamy szansę pokazać Mu większą ilość produktów, a tym samych zwiększyć prawdopodobieństwo ich zakupu.

Oświetlenie

Niemałe znaczenie w pozytywnym odbiorze przestrzeni handlowej ma odpowiednie oświetlenie. Dobrze jest kiedy oświetlenie główne  jest jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego.  Powierzchnia handlowa, którą zagospodarowujemy musi być dość jasna. Słabo oświetlone przedmioty tracą na swej atrakcyjności , a Klienci nie mają możliwości ich dokładnej oceny. Przyjemną nastrojową atmosferę w sklepie lepiej uzyskać poprzez właściwy dobór mebli i kolorów ścian niż zmniejszając ilość źródeł światła. Nie można zapominać też o oświetleniu akcentującym czyli skierowanym bezpośrednio na produkt. Taki zabieg ma na celu podkreślenie walorów danego przedmiotu. Projektując wnętrze warto pamiętać aby sklep był oświetlony dość równomiernie a oprawy kierunkowe umieszczone na szynach. W ten sposób źródło światła akcentującego będziemy mogli ustawiać na  ten produkt, który aktualnie chcemy wyróżnić. Na wysokość sprzedaży wpływ ma nie tylko intensywność oświetlenia, ale również jego barwa. Klienci kupują wszystkimi zmysłami wzrokiem, węchem dotykiem oraz emocjami jakie w nich wywołuje dany przedmiot i przestrzeń wokół. Odpowiednia barwa światła zwiększa atrakcyjność produktu np.: mięso doświetlone barwą o różowym odcieniu wydaje się świeższe. Ważna jest również temperatura barwy. Światło o barwie ciepłej relaksuje i odpręża. W tak oświetlonym pomieszczeniu Klient czuje się dobrze, odpoczywa. Do działania natomiast pobudza barwa tożsama ze światłem naturalnym, dziennym.

Strefa wyboru

Strefą wyboru nazywa się tę część sklepu, w której Klient ma możliwość zapoznania się z ofertą i wybrania produktów do testowania. W tej strefie wszystko ma znaczenie poczynając od koloru ścian poprzez dobór mebli sklepowych na ułożeniu towaru kończąc.

Ponieważ jak już wspominaliśmy Klient kupuje zmysłami i emocjami ważne jest aby dobrze czuł się w naszej przestrzeni. Jednym z elementów wpływających na emocje Klienta jest kolorystyka zastosowana w danym salonie. Dziedziną zajmującą się wpływem kolorów na zachowanie człowieka jest tak zwana psychologia koloru. Naukowcy dowiedli, że barwy wywołują w ludziach zarówno reakcje psychiczne jak i fizyczne. Na przykład czerwony kolor przyspiesza nasze działanie, a zastosowanie ciepłych barw przykuwa uwagę. Kolor pomarańczowy jest synonimem radości, uwielbiają go ludzie młodzi pełni fascynacji otaczającym ich światem. Żółty kolor nieodłącznie kojarzy się ze słońcem i ciepłem. Doskonale nadaje się do promowania rzeczy dla dzieci lub ofert wakacyjnych. Zielony to natura, ekologia, świeżość. Jeśli chcemy podkreślić związek produktu z przyrodą lub jego ekologiczny skład czy pochodzenie to warto wykorzystać tę właśnie barwę. Niebieski kojarzy się z wodą i czystością. Dobrze komponuje się z produktami przeznaczonymi do sprzątania i utrzymywania porządku. Kolor szary i stalowy to symbol luksusu i elegancji. Dobór właściwej kolorystyki przestrzeni wymaga znajomości preferencji Klienta do którego chcemy dotrzeć. Innej kolorystyki oczekują mężczyźni, a innej kobiety (mężczyźni rozróżniają mniej barw), ludzie starsi i młodsi  ( stonowane spokojne barwy kontra żywe, jaskrawe),  rodzice małych dzieci (różowy dla dziewczynki, niebieski dla chłopca).

Aranżując sklep, lokal  trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Ostateczny projekt wnętrza handlowego musi tworzyć spójną harmonijną całość. Począwszy od ekspozycji na witrynie sklepowej poprzez oświetlenie, kolorystykę ścian, posadzek na meblach sklepowych kończąc wszystkie te elementy muszą ze sobą współgrać aby tworzyć jasny obraz marki. Trendy tak w modzie jaki i architekturze zmieniają się nieustannie dlatego architekt powinien uwzględniać nie tylko ogólne zasady projektowania, ale również najbardziej aktualne światowe nowinki. Śledzenie zmian w  aranżacji wnętrz na świecie umożliwiają między innymi powtarzające się cyklicznie targi i imprezy. Jednym z takich wydarzeń jest EuroShop odbywający się co trzy lata w Dusseldorfie. Obecnie tak w modzie jak i w architekturze nadal panuje minimalizm. Wnętrza handlowe powinny być wyposażone jak najprościej bez nadmiaru sprzętów i dodatków. Jednocześnie ważne jest aby meble sklepowe były estetyczne, wykonane z dobrych materiałów. Najmodniejsze są połączenia czerni i bieli ewentualnie z kolorowymi dodatkami.  Niesłabnącą popularnością cieszą się również elementy pochodzenia naturalnego i ekologiczne. Modna jest zarówno kolorystyka nawiązująca do przyrody, głównie zieleń jak i wykorzystanie eko materiałów przede wszystkim drewna. Coraz częściej angażuje się nie tylko wzrok Klienta, ale również jego zmysł dotyku. Meble i inne elementy wyposażenia wnętrz handlowych wykonane są zarówno z różnych materiałów: drewna, metalu, szkła, tkanin jak i nadaje się im urozmaiconą fakturę na przykład chropowatość przez co stają się ciekawsze. Wnętrze sklepu powinno być dopasowane do Klienta. Jeśli sprzedajemy towary luksusowe do aranżacji lokalu najlepiej użyć ciemnego drewna, szkła czy eleganckiego kamienia. Jasne drewno kojarzy się z naturalnością i tradycją. Beton i surowy metal natomiast jest synonimem awangardy industrialności. W nowoczesnym wnętrzu duża część mebli powinna mieć charakter mobilny (wyspy i gondole sprzedażowe) tak aby można było łatwo je przemieszczać w razie zmiany koncepcji sklepu. Lustra pojawiają się już nie tylko w przymierzalni, ale na wielu elementach wyposażenia  umożliwiając w ten sposób Klientowi dokonywanie wyboru na całej przestrzeni sklepu.

 

Początek strony